Masa błyskawiczna do koronek i kwiatów Daisy Paste LAPED 500g

42,90 zł
Brutto
Nie oceniony
Indeks: 2894

  • Bezpieczna płatność Bezpieczna płatność
  • Szybka dostawa Szybka dostawa
  • 14 dni na zwrot produktu 14 dni na zwrot produktu

Torty w stylu angielskim są coraz bardziej popularne i stają się nieodłącznym uzupełnieniem ślubów, narodzin dziecka, Pierwszej Komunii Świętej czy innych jubileuszy.

Dzięki masie cukrowej, jest możliwe wykonanie najbardziej wymyślnych dekoracji ciast i tortów.

Masa Daisy - wyjątkowo miękka i elastyczna masa idealna do wykonywania płatków kwiatów, ale także do szybkiego i prostego wykonywania ultra delikatnych koronek na specjalnych matach silikonowych.

Koronki z masy Daisy nie wymagają suszenia jak w przypadku innych mas do koronek. Pozostają elastyczne i miękkie przez dłuższy czas.

NAJSZYBSZY I NAJPROSTSZY SPOSÓB NA KORONKI. Tylko z masy Daisy !

Wystarczy kilka chwil, żeby wykonać z masy Daisy przepiękne i elastyczne koronki :

By wypełnić formę koronkową masą Daisy, masę należy najpierw podgrzać w mikrofalówce, 70g pasty Daisy podgrzewamy na najwyższej mocy przez ok. 15 sek. by jej struktura uzyskała konsystencje gumy do żucia. Uwaga! Masa rozgrzeje się do temp. od 45 °C do 60 °C, ostrożnie by się nie poparzyć podczas jej wyciągania. Przenosimy rozgrzaną pastę na formę silikonową, następnie za pomocą stalowej szpatułki wypełniamy przygotowaną formę.

Upewnijcie się czy wypełniliście wszystkie rowki i zagłębienia w formie.

Po prawidłowym wypełnieniu formy masą należy koronkę wyciągnąć z formy.

Skład: skrobia, syrop glukozowy, woda, uwodornione tłuszcze roślinne ( palmowy, kokosowy), stabilizator: CMC E466, guma guar E412, guma arabska E414, emulgator: glicerol E422, kwas cytrynowy E330, barwniki: E171, konserwant: sorbinian potasu E292, aromaty.

2894

Napisz recenzję

Brak recenzji użytkowników.